Társasjáték-élményekről hosszan és röviden.

Fakockák és minik

Fakockák és minik

Melósok, mech-ek és egy jó nagy meteor...

Anachrony bemutató

2020. május 03. - Super65

A történet elég sötéten indul. A Földet letarolta egy meteor, egyetlen nagyvárosba tömörültek a túlélők, és a java még hátravan. Megüzenték tudós barátaink a jövőből, hogy a következő meteor sincs távol, úgyhogy készüljünk fel, és menekítsünk ki, akit csak tudunk. 

4 különböző frakció képvisel 4 különböző világnézetet, egyedi képességekkel és lehetőségekkel. Ezek egyikét alakítjuk majd ebben a játékban, azon ügyeskedve, hogy mi mentsük ki a legtöbb embertársunkat. 

img_1906_1.jpg
Itt a Capital, a Főváros. Sajnos a levegő erősen szennyezett, így csak speciális védőpáncélban küldhetjük ki a melósokat, hogy végrehajtsák az utasításainkat. Tudunk majd kereskedni, vizet szerezni, szuperprojektekhez fejlesztéseket végrehajtani, újabb munkásokat toborozni, saját épületeket építeni vagy ásványokat bányászni.

anachrony1.JPG

Itt a saját játékostáblánk látható. Bal oldalt egy fáradt Tudós és egy Mérnök. Mellettük egy parkoló a felfűtött védő páncél mech-ekkel. Emellett 3 éber melós, akik készek munkát végezni. Ezalatt a morált tudjuk nyomon követni. A tábla jobb oldalán a saját épületeink találhatók. Vannak, amik az időutazást segítik /fluxuskondenzátor alap/, vannak nyersanyagtermelő, vizet fakasztó és egyéb bónuszokat adó épülethelyek. Fontos, hogy kezdetben ezek a helyek üresek, és mi húzzuk fel a játék folyamán a kívánt épületeket.

img_1907_1.jpg 

Munkásokból 4 féle létezik. Adminisztrátor, aki kereskedésben és toborzásban jártas.
Tudós, aki hatékonyabban tud vizet szerezni és a szuperprojektekhez szükséges fejlesztéseket végzi.
Mérnök, aki olcsóbban tud építkezni és bányászat közben sem fárad el.
Zseni, aki feladattól függően bármelyik szerepet fel tudja venni. Külön piros pont a játék készítőinek, amiért minden zseni hölgy!

Szót érdemel még, hogy munkásaink hajlamosak elfáradni egy elvégzett feladat után, de semmi vész, mert egy jó adag vízzel újból munkára tudjuk fogni őket. A víz ebben a játékban fizetőeszközként is szolgál. Ha nem bánjuk, hogy csökken a morálunk, egyszerűen fel is pofozhatjuk a melósokat, akik ezután munkára foghatók, de a játék végén minusz pontokkal büntetik kegyetlenkedéseinket. 

Nézzük, hogy kb. miből is áll egy kör a játékban. 

Azt tudjuk, hogy az ötödik körben becsap a ménkű megint, azaz addig van időnk felkészülni. Utána is lehet még 1-2 kör a befejezésig, de erősen limitált lehetőségekkel.

Elkezdjük a játékot pár éber vagy éppen fáradt munkással, némi vízzel, pár ásvánnyal.
Kitaláljuk, hogy ebben a körben mennyi védőpáncélt szeretnénk beüzemelni, kifizetjük érte a nyersanyagokat. Mint említettem, a Fővárosba csak ezekkel lehet bemenni, míg az otthon, a játékostáblánkon lévő épületeinket használhatjuk nélkülük is. Emiatt is nagyon fontos egy jó motor kiépítése a saját bázisunkon a játék folyamán. 

Kérhetünk a jövőből 0-2 nyersanyagot. Mivel az egész játékban ez a legnehezebben befogadható koncepció, egyelőre tekintsünk úgy erre a lehetőségre, mint egy kölcsönre, amit illik majd visszafizetni, különben jönnek a csúnya minuszpontok. 

Ezek után végrehajtjuk az akcióinkat. Attól függően, hogy mit szeretnénk elérni, kiválasztunk egy melóst. Beültetjük a gépszörnybe és mehet is a Fővárosba. A Capitalban lévő helyek limitáltak. Ha valahonnan kiszorulunk, akkor vagy csak drágábban, rossz esetben sehogy nem tudunk olyan akciót végrehajtani. Emiatt munkásaink időzítését és lehelyezését alaposan át kell gondolnunk.  

Egymásnak keresztbe tenni csak elhappolt épülettel, nyersanyaggal vagy munkással lehet. Direktben nem tudjuk bántani a másik játékost. Viszont annyira szűk a mozgásterünk, hogy nem tehetjük meg, hogy csak a saját pecsenyénket sütögetjük, figyelemmel kell kisérnünk a többiek ténykedését is.

Egyszerre figyelünk a Capitolban lévő nyersanyagokra, épületekre, elérhető munkásokra, mivel ezek körönként változnak, és a saját táblánkon lévő épületekre, munkásaink állapotára, vízkészletünkre is.

A játék legizgalmasabb része ennek kiegyensúlyozása. Épül egy egyedi motor otthon egyrészt az épületeinkből, másrészt a munkásainkból. Lehetőség van szuperprojekteket is létrehozni, amik nagyon sokba kerülnek, de a sok győzelmi pont mellett még adnak egy permanens bónuszt is. Zsonglőrködünk azzal, hogy mennyi segítséget kérjünk a jövőből, de figyelembe kell venni, hogy ezt vissza is kell fizetnünk később, különben felborul a tér-idő kontinuum és záporozni fognak a minusz pontok . 

A játékban a szerencsének nincs nagy szerepe. Nyersanyagok, felbérelhető munkások, elérhető épületek, szuperprojektek, amik kártyákkal kerülnek a játékba. Semmi olyan, amire azt lehetne mondani, hogy na, ezen csúszott el a meccs, emiatt nem én nyertem. 

Általában heavy euronak jellemzik, a kezdő játékosokat óva intve tőle. Ha a 7 Csoda / Pandemic után keresel egy olyan játékot, ami kicsit jobban megmozgatja a szürkeállományt, akkor azt javaslom, iktass be még egy kis kitérőt az Everdell / Yokohama fajsúlyú játékok világába. Viszont, ha már lapul a polcon pár Rosenberg vagy Lacerda játék, akkor azt ajánlom, hogy vedd fontolóra az Anachronyt, mert olyan játékot raktak össze, amiben folyamatos a fejlődés és állandó a flow élmény. 

Megtanítani nem könnyű. Kirakod az összes komponenst az asztalra, odahívod újonc barátaidat, és azt mondod, hogy na, akkor figyi, játsszunk ezzel, mindjárt elmesélem hogy kell. Ijesztő lesz elsőre. De tanítottam már meg újaknak és mindenki tudta már a második körben, hogy mi miért történik. Kicsit olyan, mint a magyar nyelv. Nehéz, de logikus. 

Az alapjátékban nem találhatók mini figurák. Ez szerintem remek megoldás, sokan gondolják azt, hogy minek mini egy kockatologatós euro játékba. Így nem fizettetik ki azokkal, akik nem kérnek belőle. 

Viszont ebből a játékból vétek lenne kihagyni. Külön megvásárolható és nagyon sokat dob a játékélményen. Jó látni, ahogy belepakoljuk a munkásokat és elfoglalják a helyüket a Fővárosban. 3D lesz tőle a tábla. Ajánlom. 

Rengeteg szabályról és játékmechanikáról nem tettem említést ebben a leírásban! Ez teljesen tudatos. Ha felkeltette az érdeklődésed, nézz utána a szabályoknak, játékmenetnek egy videóban, szánj rá 1-2 órát. Az én célom annyi volt, hogy egy kis összefoglalót írjak, ami alapján már el tudod képzelni, hogy milyen játék az Anachrony. 



A bejegyzés trackback címe:

https://fakockakesminik.blog.hu/api/trackback/id/tr9415657360

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása